pomniejsz powiększ
menu
print

2013-03-19 12:10:12

Informacja prasowa na temat cyfryzacji telewizji naziemnej w województwie śląskim


19 marca br. w południowej części województwa śląskiego zostanie wyłączony sygnał analogowy telewizji naziemnej. Od tego momentu na obszarze Beskidu Śląskiego i Żywieckiego oraz w rejonie między innymi Raciborza, Jastrzębia-Zdroju, Wodzisławia Śląskiego i Żor będzie możliwy wyłącznie odbiór sygnału cyfrowego telewizji.

Zastąpienie   tradycyjnej   techniki   nadawania   analogowego   nowoczesną  techniką cyfrową niesie za sobą wiele korzyści. Zaletą takiego rozwiązania jest większa liczba dostępnych   programów   telewizyjnych,   znacznie   lepsza   jakość   obrazu   i   dźwięku oraz możliwość nadawania telewizji w wysokiej rozdzielczości HDTV (High Definition Television).

By cieszyć się z odbioru naziemnej telewizji cyfrowej należy posiadać odpowiedni cyfrowy telewizor lub zaopatrzyć się w specjalny zewnętrzny dekoder DVB-T, ponieważ tradycyjny analogowy odbiornik telewizyjny nie wystarczy do odbioru emisji cyfrowych. A zatem mieszkańcy nie są zmuszeni do  całkowitej  wymiany posiadanego  sprzętu, gdyż  do  odbioru  telewizji  cyfrowej  może być  wykorzystywany  tradycyjny  odbiornik telewizyjny wzbogacony o dekoder.

Dekoder warto kupić u sprawdzonego sprzedawcy. Policja przestrzega przed domokrążcami, którzy oferują atrakcyjne ceny za nieprzydatny sprzęt. Koszt dekodera STB, czyli spełniającego wymogi odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, waha się od około 80 do 200 złotych.

Na terenie województwa śląskiego trwa kampania informacyjna dotycząca wyłączenia telewizyjnego sygnału analogowego i całkowitego przejścia na sygnał cyfrowy. W sobotę 16 marca br. w Wiśle zostanie zorganizowane tzw. „telewizyjne miasteczko cyfrowe". Już teraz rozdawane są ulotki informacyjne na temat dostosowania systemów odbiorczych (odbiorników   telewizyjnych   i   anten),   na   stronach   internetowych   urzędów   gmin oraz na urzędowych tablicach ogłoszeń będzie można znaleźć pełną informację na ten temat. Komunikaty o cyfryzacji będą odczytane z ambon kościołów, a także podczas zebrań wiejskich. Młodzież szkolna, w tym harcerze będą docierać z informacją do osób starszych i niepełnosprawnych. W akcję informacyjną zaangażowane są służby wojewody śląskiego, straż pożarna, policja, przedstawiciele inspekcji państwowych.

Według zapowiedzi Urzędu Komunikacji Elektronicznej i firmy EmiTel na terenach objętych wyłączeniem sygnału analogowego 19 marca, wszędzie tam, gdzie dociera dziś sygnał analogowy, będzie odbierany sygnał cyfrowy. Tam, gdzie sygnał cyfrowy będzie odbierany ze stacji głównej, odbiór będzie możliwy natychmiast po przejściu na system cyfrowy, jeśli antena będzie skierowana na tę stację. Tam, gdzie odbiór cyfrowy będzie możliwy jedynie ze stacji doświetlających (gapfillerów), przerwa w emisji może potrwać maksymalnie do 40 godzin. Informacja dotycząca utrudnień zostanie rozesłana na drukach bezadresowych do 125 000 domów i mieszkań na Podbeskidziu.'

Zakończenie emisji analogowego sygnału telewizji naziemnej na terenie województwa śląskiego będzie przebiegało w trzech etapach.  19 marca br. sygnał analogowy zostanie wyłączony w południowej części województwa. Kolejne wyłączenie nastąpi 22 kwietnia i   obejmie  swym  zasięgiem  teren  Częstochowy  i   północnych  obszarów  województwa.

Cyfryzacja telewizji zakończy się w naszym regionie 20 maja - wówczas wyłączony zostanie sygnał analogowy w Katowicach i centralnej części województwa.

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej: www.cvfryzacia.gov.pl lub łącząc się z bezpłatną infolinią: 800 007 788, która działa od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-20:00.W najbliższym czasie zostanie uruchomiona całodobowa infolinia dotycząca cyfryzacji telewizji naziemnej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

 

Szanowni Państwo!

Dzięki cyfryzacji wkrótce do polskich domów dotrze nowy, naziemny sygnał telewizyjny w lepszej jakości dźwięku i obrazu. „Stary" analogowy nadajnik w Wiśle zostanie wyłączony 19 marca 2013 r. o godzinie 1:00 w nocy. Natomiast w kolejnych godzinach następować będzie włączanie nowego, cyfrowego sygnału w sieci lokalnych przekaźników. Ze względu na niezbędne działania techniczne, przerwa w nadawaniu programu telewizyjnego trwać będzie od kilku do około 40 godzin. Prosimy o sprawdzenie terminu przełączenia według wykazu na odwrocie ulotki. Po włączeniu sygnału cyfrowego, telewizory starego typu mogą wymagać doposażenia w dekoder. W niektórych miejscach może być konieczne przekierowanie lub podniesienie domowej anteny.

 

 

BEZPŁATNA INFOLINIA

 

 

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji - 800 00 77 88

 

 

(pon. - pt., w godz. 8:00 - 20:00)

 

 

Terminy uruchomienia przekaźników telewizji cyfrowej

 

 

w województwie śląskim

 

Lokalizacja przekaźnika

Data uruchomienia

Godzina uruchomienia

RACIBÓRZ / ul. Cmentarna

19.03.2013

Informacje o artykule
Autor: p. Jolanta Duda
Zredagował(a): Marek Sojka
Data powstania: 19.03.2013 11:10
Data ostatniej modyfikacji:
Liczba wyświetleń: 660

Załączniki

Typ Nazwa Komentarz Data Dodał
załącznik informacja_prasowa.pdf Informacja prasowa 2013-03-19 12:10:58 Sojka Marek
załącznik informacja_o_przerwie.pdf Informacja o przerwie w nadawaniu sygnału 2013-03-19 12:11:43 Sojka Marek

Artykuły archiwalne

Lp. Tytuł Data modyfikacji Zredagował
menu